تشخیص زگیل تناسلی به عنوان یکی از مهم‌ترین مراحل در مدیریت و درمان ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، نیازمند دقت و تخصص بالاست. این ضایعات پوستی که می‌توانند تأثیرات جدی بر سلامت و کیفیت زندگی افراد داشته باشند، اغلب به راحتی تشخیص داده نمی‌شوند و ممکن است بدون علائم مشخص باشند. از این رو، آگاهی از نشانه‌ها و انجام معاینات منظم بسیار حائز اهمیت است. در مرکز درمان اچ پی وی ایران، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و روش‌های تشخیصی، تیمی از متخصصین متعهد به ارائه خدماتی دقیق و جامع هستند تا بیماران بتوانند با اطمینان و آگاهی کامل، گام‌های مؤثری در جهت درمان و بهبود بردارند. این مرکز با رویکردی تخصصی، نه تنها به تشخیص دقیق زگیل‌های تناسلی می‌پردازد، بلکه با ارائه برنامه‌های درمانی مؤثر، به بیماران کمک می‌کند تا با این چالش به بهترین نحو ممکن مقابله کنند.

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های جنسی و عفونی که در تماس مستقیم با پوست منتقل می‌شود زگیل تناسلی است که در اثر ابتلا به ویروس اچ‌پی‌وی به‌وجود می‌آید. در این بیماری زائده‌های گوشتی در اطراف ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. به دلیل سرعت سرایت  این بیماری رابطه جنسی فرد آلوده با فرد سالم منجر به انتقال این بیماری می‌شود. برای عدم ابتلا به این بیماری می‌توانید واکسن‌های مربوط به اچ‌پی‌وی را تزریق کنید یا از رابطه‌های پرخطر و بدون کاندوم پرهیز کنید و اگر مبتلا به این بیماری شدید با مشاوره‌های پکیج درمانی اچ‌پی‌وی زگیل تناسلی را تشخیص دهید و درمان خود را آغاز کنید.

زگیل تناسلی چیست؟

بیماری زگیل تناسلی با زائده‌های گوشتی و نرمی که در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد ایجاد می‌شود تشخیص داده می‌شود. این زگیل‌ها همراه با درد، ناراحتی و خارش است که در اثر انتقال ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود. این زائده‌ها به صورت تکی و خوشه‌ای ظاهر می‌شوند. این ویروس با تماس مستقیم  پوست آلوده به پوست سالم به سرعت سرایت می‌کند. برای تشخیص زگیل تناسلی باید به پزشک متخصص مراجعه و بعد از اطمینان، درمان خود را شروع کنید.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

برآمدگی‌های ایجاد شده در ناحیه تناسلی که شبیه به گل‌کلم و قهوه‌ای یا صورتی رنگ است زگیل تناسلی هستند. این زگیل‌ها در نواحی مرطوب تناسلی ایجاد می‌شود. زگیل تناسلی در زنان ممکن است در بخش بیرونی آلت، دیواره‌های واژن، مقعد، کانال مقعد، دهانه رحم و بخش داخلی واژن به وجود آید و در مردان نیز در نوک یا ساقه آلت، کشاله ران، بیضه‌ها و مقعد ایجاد می‌شود. این بیماری همراه با درد و خارش است که هنگام مقاربت و نزدیکی سبب خونریزی می‌شود.

تشخیص زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی چقدر روی پوست می‌ماند؟

در حدود ۸۰ درصد از موارد گزارش شده ویروس اچ‌پی‌وی از حداقل ۱سال تا حداکثر ۲ سال خودبه‌خود پاک می‌شود. اگر این ویروس با علائمی مثل زگیل دیده شود با مصرف دارو و پماد و پکیج‌های درمانی اچ‌پی‌وی ۹۸ درصد بهبودی طی ۳ هفته یا یک ماه به دست می‌آید. گاهی باتوجه به پاک شدن زگیل‌ها ممکن است ویروس هم‌چنان در بدن باقی مانده باشد و به دیگران سرایت پیدا کند پس برای تشخیص زگیل تناسلی و ویروس اچ‌پی‌وی آزمایشات لازم را سالیانه انجام دهید‌.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

برجستگی‌هایی که معمولا به رنگ پوست یا متمایل به صورتی هستند و روی آلت تناسلی، واژن، دهانه رحم، کیسه بیضه و مقعد بوجود می‌آیند زگیل‌های تناسلی هستند. بروز و ظاهر شدن این برجستگی‌ها ممکن است یکی باشد یا چندین زائده کنارهم باشد. این زگیل‌ها همراه با خارش و خونریزی اتفاق می‌افتد. احتمال می‌رود که این برجستگی‌ها گاها با عفونت‌ها و جوش‌های زیر پوستی نیز اشتباه گرفته شود، به همین دلیل برای تشخیص دقیق معاینه پزشک متخصص الزامی است.

تشخیص زگیل تناسلی چگونه است؟

در وهله اول با ظاهر شدن زائده‌ها به  به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک متخصص با پرسیدن سئوالاتی از قبیل سلامتی، سابقه رابطه جنسی، سابقه بیماری جنسی و به‌خصوص برقراری رابطه جنسی دهانی بدون کاندوم به اطلاعات اولیه دست می‌یابد. با معاینه فیزیکی و بالینی نواحی مشکوک به زگیل را بررسی دقیق می‌کند. گاها در بسیاری از موارد پزشکان با معاینه چشمی تشخیص زگیل تناسلی را می‌دهند، اما در بعضی موارد به دلیل شباهت به سایر زائده‌ها و داشتن تشخیص دقیق از تست‌های مختلف استفاده می‌کنند که عبارت‌اند از:

تست استووایت

برای نمایان‌تر شدن زگیل تناسلی و تشخیص درست آن پوست به صورت موضعی به محلول اسیدی آغشته می‌شود که همراه با سوزش است .

تست پاپ اسمیر

این تست برای زگیل‌های عمقی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد در این تست پزشک با استفاده از  نمونه‌ سلولی از واژن به عفونت اچ‌پی‌وی پی می‌برد.

تست DNA

این تست برای درمان‌های آتی تنظیم می‌شود و پزشک از طریق این آزمایش نوع و سویه ویروس اچ‌پی‌وی را تشخیص می‌دهد تا درمان دارویی مناسب را تجویز کند.

تست HPV

این نوع تست برای عفونت‌های مربوط به سرطان دهانه رحم در بانوان است که با نمونه‌برداری از واژن، عفونت مورد نظر بررسی و آزمایش می‌شود تا اینکه سرطان‌زا است یا نه شناسایی شود. این تست با ویروس شناسی و بررسی ترشحات خروجی آقایان نیز برای تشخیص زگیل تناسلی در آقایان استفاده می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

با توجه به سابقه روابط جنسی خود اگر فکر می‌کنید که ممکن است مبتلا به ویروس اچ‌پی‌وی و زگیل تناسلی شوید حتما با پزشک متخصص ملاقات کنید‌. او می‌تواند در تشخیص به موقع بیماری و بهترین گزینه درمان به شما کمک کند. از همه مهم‌تر صحبت کردن با شریک جنسی خود در این مورد است.

تشخیص زگیل تناسلی

راه‌های درمان زگیل تناسلی چیست؟

با اینکه اثرات زگیل تناسلی بعد از مدتی از بین می‌رود، اما احتمال دارد که ویروس همچنان در سلول‌ها باقی بماند و بعدها باعث عود زگیل‌ها شود. بنابراین مدتی بعد از بهبود بهتر است از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید تا از سرایت این ویروس جلوگیری شود. شما می‌توانید با روش‌های زیر درمان را انجام دهید.

دارو درمانی و درمان موضعی برای از بین بردن زگیل‌ها با استفاده از داروهایی مثل ایمی‌کیمود پودوفیلین و پودوفیلوکس تری کلرواستیک اسید یا TCA است‌. اگر تعداد زگیل‌های ایجاد شده زیاد و در بازه زمانی مناسب پاک نشد با سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی کرایوسرجری یا انجماد زگیل درمان لیزری برداشتن یا بریدن زگیل تزریق داروی اینترفرون می‌توانید بیماری را بهبود دهید و در آخر برای جلوگیری از ابتلا نیز از پکیج درمانی مرکز اچ‌ پی‌ وی ایران بهره ببرید.

سخن پایانی

زگیل تناسلی و ویروس اچ‌پی‌وی یکی از شایع‌ترین بیماری‌هاست که تشخیص به موقع و درمان درست مناسب آن از اهمیت زیادی برخودار است، پس بعد از تشخیص زگیل تناسلی حتما به پزشک مراجعه و با خرید از پکیج‌های درمانی مرکز اچ‌ پی‌ وی ایران ۹۸ درصد بهبودی خود را بدست آورید. اعتماد به نفس، حس رضایت و عدم دوری از جمع با بهبود به موقع این ضایعات حاصل می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *