تبخال تناسلی و زگیل تناسلی ویروس‌های مقاربتی هستند که  وجه تشابه زیادی دارند، اما با یکدیگر متفاوت هستند. این بیماری‌ها به‌طور کامل قابل درمان نیستند؛ اما با تشخیص به موقع آن‌ها می‌توان سرعت فراگیری شان را کاهش داد. مرکز درمانی اچ آی وی ایران با تضمین جواب‌دهی محصولات و درمان ۹۸ درصدی ، بیماران زیادی را در دنیا نجات داده است. در این مطلب تفاوت های این دو ویروس به طور کامل با هم بررسی می‌شوند.

انواع تفاوت‌های زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

برخی از تفاوت تبخال تناسلی و زگیل تناسلی شامل موارد زیر می‌شوند:

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی از لحاظ علت ابتلا

زگیل تناسلی از طریق ویروس پاپیلومای انسانی یا (HPV) انتقال پیدا می‌کند. زگیل تناسلی از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده ایجاد می‌شود.

تبخال تناسلی از طریق ویروس هرپس سیمپلکس یا  (HSV)انتقال می‌یابد. این ویروس حتی بدون وجود علائم ظاهری قابل انتقال است. تماس عفونت ایجاد شده روی دست با فرد سالم و استفاده از وسایل جنسی افراد دیگر از دیگر دلایل انتقال تبخال جنسی است. ویروس هرپس سیمپلکس تنها روی پوست زنده می‌ماند و از قاشق و فنجان قابل انتقال نیست.

زگیل تناسلی:  این ضایعه ممکن است کوچک و غیر قابل مشاهده یا همرنگ پوست باشد. زگیل ها معمولا بدون درد هستند و در زنان در ناحیه مجاور واژن و مقعد، لب و دهان و گلو و زبان، داخل واژن و مقعد و یا روی دهانه رحم ایجاد می‌شوند. زگیل‌های تناسلی را در مردان می‌توان روی کیسه بیضه‌ها، روی ران‌ها، روی آلت تناسلی، اطراف پوست مقعد و روی زبان و گلو مشاهده کرد.

تبخال تناسلی: تبخال‌های تناسلی ممکن است بدون علائم باشند و حتی افراد متوجه حضور آن‌ها نشوند؛ اما دربیشتر مواقع با سوزش و خارش همراه هستند. این تبخال‌ها زخم مانند بوده و روی واژن، مقعد، کیسه بیضه، آلت تناسلی و باسن یافت می‌شوند. ممکن است در محلی که قرار است تبخال تناسلی ایجاد شود احساس سوزش و خارش کنید. همچنین برخی تبخال‌های تناسلی با تب، تاول دهان، التهاب کشاله ران و مشکل در ادرار همراه هستند.

تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی از لحاظ عوارض

هر ویروسی که وارد بدن می‌شود عوارضی را به همراه دارد. زگیل و تبخال تناسلی هم به همین شکل هستند. عوارض جانبی این دو ویروس مشابه، با یکدیگر متفاوت است.

زگیل تناسلی در صورت رشد و تکثیر می‌تواند موجب سرطان دهانه‌ رحم شود و این احتمال باعث می‌‌شود دکتر‌ها غربالگری دهانه رحم را برای بانوان دارای زگیل تناسلی تجویز کنند. داشتن زگیل تناسلی در بارداری ریسک سقط جنین یا ایجاد مشکل تنفسی برای  نوزاد را افزایش می‌دهد.

تبخال‌های تناسلی باعث ایجاد سرطان نمی‌شوند؛ اما ممکن است به دیگر اعضای بدن سرایت کنند. تبخال تناسلی در بارداری یا حمل وضع، امکان انتقال دارند. همچنین عفونت موجود در این ویروس‌ها می‌تواند به نوزاد سرایت کند و برای او خطر مرگ را به همراه داشته باشد. زایمان زودرس و سقط جنین از عوارض دیگر تبخال تناسلی برای زنان باردار هستند.

تفاوت تبخال تناسلی و زگیل تناسلی از لحاظ روش های درمانی

با توجه به اینکه ویروس‌های این دو بیماری و عوارضشان با یکدیگر متفاوت است، اما برای مهار کردن آن‌ها نیاز به روش‌های متفاوتی احتیاج دارید. از مرکز درمانی اچ آی وی ایران می‌توانید پکیج هایی برای تشخیص زگیل یا تبخال تناسلی و همچنین روش درمان آن‌ها خریداری کنید. به طور کلی استفاده از کاندوم می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی مفید باشد؛ اما به طور کامل پیشگیری نمی‌کند.

زگیل تناسلی: اولین قدم در درمان زگیل تناسلی برداشتن عارضه ها به وسیله جراحی است تا از تکثیرهرچه بیشتر آن‌ها جلوگیری شود. بعد از آن استفاده از انجماد درمانی، داروهای مخصوص، تزریق واکسن ها و عدم تعدد روابط جنسی نیز مفید خواهد بود.

تبخال تناسلی: برای از بین بردن و ریشه کردن تبخال‌های تناسلی، درمانی وجود ندارد. تنها با استفاده از ضد ویروس‌ها ، داروهای ضد درد و انواع پماد می‌توانید از رشد بیشتر تبخال تناسلی جلوگیری کرده و عوارض آن را کاهش دهید.

تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

تفاوت تبخال تناسلی و زگیل تناسلی در نحوه تشخیص

برای تشخیص دادن هرکدام از این ویروس‌ها روش‌های خاصی کمک کننده خواهند بود. بلافاصله بعد از تشخیص و با استفاده از خدمات بی‌نظیر مرکز درمانی اچ آی وی ایران مانند ارسال سریع پکیج های درمانی، می‌توانید از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

زگیل تناسلی: انواع روش تشخیص‌هایی که دکترها برای این بیماری تجویز می‌کنند شامل نمونه برداری، تست اچ آی وی، تست آنوسکوپی، تست پاپ اسمیر و تست کولپوسکوپی است. بهتر است شما با دیدن هر کدام از علائم ظاهری به سرعت به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

تبخال تناسلی: گاهی تبخال‌های تناسلی هیچ علائم ظاهری ندارند. با این حال یکی از شایع‌ترین روش‌های تشخیص این بیماری، نمونه برداری ازعفونت و زخم تبخال تناسلی و فرستادن آن به آزمایشگاه است. اگر بعد از پرسیدن سوال‌های مربوطه، علائم کافی برای اثبات وجود تبخال تناسلی وجود نداشت، پزشک می‌تواند با تجویز آزمایش خون از تشخیص خود مطمئن شود.

سخن پایانی

تبخال و زگیل تناسلی از شایع ترین مشکلات مقاربتی در جهان امروز هستند که درمانی ندارند. شما با آشنایی دقیق با این مشکلات و دانستن تفاوت بین آن‌ها و مراجعه به مراکز درمانی معتبر، روش‌هایی را برای جلوگیری هرچه زودتر پیشرفت این بیماری می‌توانید دریافت کنید. یکی از مراکز درمانی توصیه شده، مرکز درمانی اچ آی وی ایران است که دسترسی و ارتباط با آن آسان تر از دیگر مراکز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *