بسیاری از افراد به دنبال روش‌ های درمان خانگی زگیل تناسلی هستند تا بتوانند به طور طبیعی و بدون استفاده از داروهای شیمیایی، به بهبود این مشکل بپردازند. در این مقاله، به بررسی روش‌های موثر و شناخته‌شده برای درمان خانگی زگیل تناسلی می‌پردازیم و سعی می‌کنیم تا راهکارهای ساده و در دسترس را برای کمک به بهبود این عارضه معرفی کنیم. با استفاده از این روش‌ها، افراد می‌توانند در محیطی راحت و با هزینه‌ای کم، به مبارزه با زگیل‌های تناسلی بپردازند و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

زگیل تناسلی به رشد ضایعات گوشتی و تغییرات پوستی روی دستگاه تناسلی مردان و زنان گفته می‌شود. این بیماری از ویروس HPV ناشی می‌شود که گونه‌های مختلفی دارد. سویه 6 و 11 از ویروس اچ‌پی‌وی درصد بالاتری از رشد زگیل مقاربتی را به خود اختصاص داده است. درما‌ن‌های متفاوتی برای بیماری اچ‌پی‌وی وجود دارد که درمان خانگی زگیل تناسلی یکی از این روش‌ها است. روش‌های خانگی به تنهایی و بدون نظر پزشک درمان قطعی ندارد. درمان خانگی زگیل تناسلی مکملی برای دارو و پکیج‌های درمانی زگیل تناسلی است.

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی و جنسی زگیل‌های تناسلی هستند که با ظهور ضایعات گوشتی نرم در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد مشخص می‌شوند. این زگیل‌ها همراه با درد، خارش حساسیت و سوزش همراه هستند که از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده به ویروس hpv به سرعت سرایت می‌کند. در افراد فعال جنسی این بیماری شیوع بیشتری دارد و هر فردی حداقل یک‌بار در زندگی‌اش مبتلا زگیل تناسلی شده است.

علائم و علل زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی دارای علائم مختلفی از جمله سوزش، خارش، درد و حساسیت است‌. این زائده‌های گوشتی رشد کرده در اطراف ناحیه تناسلی ممکن است در دهان و گلو فرد نیز ظاهر شود. از دیگر علائم زگیل تناسلی بوی بدن واژن، درد و سوزش مقعد، خونریزی غیر طبیعی واژینال بعد از رابطه جنسی و خونریزی نامنظم است.

این بیماری می‌تواند از طریق رابطه جنسی محافظت نشده منتقل شود. ممکن است  فرد بیمار علائمی نداشته باشد؛ اما ناقل بیماری باشد و بیماری را به دیگران منتقل کند. سیستم ایمنی پایین نیز در برابر بیماری‌های عفونی و مقاربتی ضعیف هستند و فرد را زودتر بیمار می‌کنند. ویروس  اچ‌پی‌وی از طریق رابطه دهانی و لمس ناحیه تناسلی نیز سرایت پیدا می‌کند و در آخر عدم رعایت بهداشت فردی انتقال این بیماری را سرعت می‌بخشد.

درمان خانگی زگیل تناسلی

درمان خانگی زگیل تناسلی چیست؟

قبل از اینکه هر درمان خانگی را شروع کنید باید از تشخیص درست بیماری مطمئن شوید؛ به همین دلیل هنگام مشاهده زائده‌های گوشتی حتما به پزشک مراجعه کنید تا به یک تشخیص دقیق از وضعیت سلامت خود برسید. اکثر درمان‌های خانگی زگیل تناسلی مکمل دیگر درمان‌ها است و به هیچ‌وجه جایگزین دیگری نمی‌شود. بسیاری از درمان‌های خانگی موجود برای زگیل تناسلی برای رفع این بیماری استفاده می‌شود؛ چون اکثر این مواد خاصیت ضد قارچی، ضد ویروسی، ضدعفونی دارند. درمان‌های خانگی زگیل تناسلی شامل موارد زیر می‌شوند:

درمان با سیر

سیر از خواص ضد میکروبی فوق‌العاده‌ای برخوردار است که برای از بین بردن پاتوژن‌ها و ویروس‌های اچ‌پی‌وی کاربرد دارد. برخلاف سایر داروهای ضد تناسلی، سیر باکتری‌های مفید موجود در ناحیه تناسلی را نابود نمی‌کند. درمان خانگی زگیل تناسلی با سیر بدین‌گونه است که چند حبه سیر را له کرده و روی ناحیه آسیب دیده می‌گذارید. سوزش پوستی ناشی از سیر به سلول‌های اپیتلیال آسیب نمی‌زند. استفاده از سیر را برای خشک کردن زگیل‌ها ۲ تا ۳ بار در روز ادامه دهید؛ نکته مهم قابل توجه این است که بدون مشورت پزشک این درمان را شروع نکنید.

درمان با روغن زیتون

در طب آیورودا برای مبارزه با عفونت از روغن زیتون استفاده می‌کنند. با استفاده از روغن زیتون که به داخل پوست نفوذ می‌کند از تکثیر ویروس جلوگیری و سیستم ایمنی را تقویت کنید. برای درمان خانگی زگیل تناسلی با روغن زیتون و با مشورت پزشک کپسول ۲۵۰ الی ۵۰۰ میلی گرمی برگ زیتون را ۳ بار در روز مصرف کنید.

درمان با روغن ویتامین A

ویتامین A با آنتی اکسیدان‌هایی که دارد بافت‌ها را ترمیم و گردش خون را بهبود می‌بخشد. این درمان خانگی با مشورت پزشک به این صورت است که روغن ویتامین A را یک بار در روز روی زگیل‌ها بمالید تا بهبود را مشاهده کنید و در صورت خارش از کرم‌های ضد خارش با تجویز پزشک استفاده کنید. همچنین برای بهبود زودتر می‌توانید یک دوز خوراکی کپسول ویتامین A را مصرف کنید.

درمان با روغن درخت چای

روغن درخت چای خواصی از جمله ضد قارچ، ضد ویروس و ضد التهابی دارد که در درمان خانگی زگیل تناسلی بسیار موثر و کاربردی است. درمان با روغن درخت چای ‌این‌گونه است که ۴‌ الی ۵ قطره روغن چای را با یک قاشق روغن زیتون ترکیب و روی ضایعات بمالید و ۱ تا ۲ ساعت استراحت دهید بعد بشورید. از طرف دیگر ۳ قطره روغن درخت چای را داخل آب وان حمام  بریزد و ۲۰ دقیقه در آن دراز بکشید.

درمان با سرکه سیب

سرکه سیب که دارای اسید استیک است برای از بین بردن بافت‌های غیر عادی پوست کاربرد دارد. شما با استفاده سرکه سیب ویروس پاپیلومای انسانی را از بین نمی‌برید؛ اما می‌توانید زگیل‌ها را از پوست جدا کنید. برای مهار زگیل‌های تناسلی با درمان خانگی سرکه سیب یک پنبه آغشته به سرکه سیب را روی زگیل‌ها بمالید و بعد ۳ الی ۴ ساعت با آب بشویید. همچنین می‌توانید سرکه سیب را با آب ترکیب کرده و ۲ بار در روز بنوشید.

درمان با آلوئه ورا

گیاه آلوئه‌ورا خواص ضدالتهابی دارد و تسکین‌دهنده پوستی نیز به حساب می‌آید، به همین دلیل درمان مناسبی برای زگیل‌های تناسلی است. فقط کافیست روغن را از برگ‌های ساکولنت خارج و روی موضع قرار دهید و بعد از گذشت یک روز با آب گرم تمیز بشویید. برای بالا بردن تقویت سیستم ایمنی نیز مصرف آب آلوئه‌ورا  ۲ بار در روز کمک کننده است.

درمان با جوش شیرین

یک لایه‌بردار طبیعی برای شکستن سلول‌های پوستی جوش‌شیرین است که باعث ریختن خود‌به‌خود زگیل‌های تناسلی می‌شود. به‌علاوه جوش‌شیرین خواص ضدعفونی کننده قوی دارد که ویروس‌ها را مهار می‌کند و با از بین رفتن رطوبت زگیل‌ها راحت‌تر از پوست جدا می‌شوند. برای از بین بردن آن‌ها بعد از حمام مقداری جوش‌شیرین رو ضایعات بمالید و با پارچه نخی آن را بپوشانید. راه حل دیگر تر‌کیب جوش‌شیرین با روغن کرچک است که روی زگیل‌ها مالیده و بعد از چند ساعت پاک می‌کنید.

درمان با الکل

اگر روی زخم‌ها الکل بمالید زگیل‌ها زودتر خشک می‌شوند. این درمان یک روند آهسته و تدریجی دارد که ممکن است ۱ ماه طول  بکشد و بعد از یک ماه نتایج مثبت مشاهده شود. انجام این درمان راحت است به‌طوری که فقط کافیست مقداری الکل را روی نواحی آسیب دیده ماساژ دهید‌.

درمان با علف شیر( سرده )

علف شیر یا همان علف سرده مانند شیره انجیر تحریک کننده نیست و برای مهار زگیل‌ها استفاده می‌شود‌‌. این گیاه یک عامل تقویت کننده برای سیستم ایمنی بدن است و بدن را سم‌زدایی می‌کند. درمان خانگی زگیل تناسلی با این روش بسیار آسان است، بدین‌گونه که مقداری از شیره را از ساقه بیرون آورده و روی زخم‌ها بمالید تا از تکثیر ویروس در بدن جلوگیری شود و برای بهتر نتیجه گرفتن، این دارو را ۲ الی ۳ بار در روز مصرف کنید.

درمان خانگی زگیل تناسلی

سخن پایانی

امروزه به دلیل افزایش روابط محافظت نشده این بیماری شیوع ببشتری پیدا کرده است؛ پس با مشاهده هرگونه عارضه در بدن اول از همه به پزشک مراجعه کنید و بعد از تشخیص درست می‌توانید از درمان‌های مختلف از جمله درمان خانگی بهره‌مند شوید. قابل ذکر است که بدانید تمام درمان‌های خانگی زگیل تناسلی مورد اطمینان هستند؛ اما با نظر پزشک معالج و به صورت مکمل در کنار پکیج درمانی اچ‌ پی‌ وی قابل استفاده هستند، زیرا این درمان‌ها به تنهایی قادر به برطرف کردن تمام و کمال بیماری نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *