علت ابتلا بسیاری از افراد به این ویروس خطرناک، عدم نداشتن اطلاعات درمورد راه‌های انتقال اچ پی وی است. داشتن آگاهی نسبت به راه‌های انتقال ویروس اچ پی وی می‌تواند شیوع آن را در میان جوامع کاهش یابد. خوشبختانه انجام راهکارهای لازم برای مقابله با راه‌های انتقال اچ پی وی، ساده است و به راحتی می‌توان با رعایت اصول اخلاقی و بهداشت جنسی آن‌ها را مراعات کرد. تماس جنسی، رابطه جنسی دهانی و مقعدی از جمله مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس اچ پی وی در میان زنان و مردان به شمار می‌آیند.

مکان‌های پرخطر انتقال ویروس اچ پی وی

شرط انتقال ویروس اچ پی وی، تماس پوست به پوست فرد آلوده است. در برخی مکان‌ها به‌دلیل پایین بودن سطح بهداشت و روابط جنسی خارج از محدوده‌ ازدواج امکان شیوع ویروس اچ پی وی بسیار بیشتر است. از جمله این مکان‌ها می‌توان به فاحشه خانه‌ها، مراکز درمانی، استخرهای سرپوشیده و غیربهداشتی و همچنین قهوه‌ خانه‌ها اشاره کرد. در این مکان‌ها به‌دلیل ورود و خروج تعداد زیادی از افراد امکان سرایت ویروس اچ پی وی به افراد مختلف وجود دارد.

انتقال اچ پی وی

اصلی‌ترین راه‌ انتقال اچ پی وی

خوشبختانه ویروس اچ پی وی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا از طریق نفس کشیدن و صحبت کردن با یکدیگر منتقل نمی‌شود‌؛ همین موضوع باعث شده که پیروی از توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از ورود ویروس به بدن، آسان‌تر باشد. از جمله راه‌های انتقال ویروس اچ پی وی به بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رابطه جنسی پرخطر

منظور از رابطه جنسی پرخطر، عدم شناخت کامل از وضعیت سلامتی شریک جنسی است. این رابطه معمولاً در نوجوانانی که به دلیل نوسانات هورمونی مایلند رابطه‌ جنسی را به هر قیمتی تجربه کنند، به وفور دیده می‌شود. بهترین راه برای پیشگیری از این رابطه‌ها انجام رابطه جنسی با یک شریک سالم و با استفاده از وسایل جلوگیری است.

استفاده از وسایل شخصی فرد آلوده

ویروس اچ پی وی ممکن است در نواحی پوست آلت تناسلی، اطراف آلت تناسلی، ران، باسن، مقعد، زبان و دهان وجود داشته باشد‌؛ بنابرین استفاده از وسایلی مانند قاشق، چنگال، تیغ اصلاح موهای زائد، لباس زیر و لیوان شخص آلوده احتمال انتقال ویروس را به همراه دارد‌. به‌دلیل امکان وجود ویروس در حفره دهانی، بسیاری از افراد از طریق پیپ، قلیان یا وایت این عفونت را به یکدیگر منتقل می‌کنند و باعث شیوع بیشتر آن می‌شوند.

رابطه جنسی با شریک‌های جنسی متعدد

بسیاری از افراد معتاد به رابطه جنسی، شریک‌های جنسی متفاوتی نیز دارند‌. این افراد معمولاً هیچگونه آگاهی درمورد وضعیت جسمانی شریک جنسی و داشتن بیماری‌های مسری در او ندارند‌. حتی ممکن است این افراد از وسایل جلوگیری مانند کاندوم هم استفاده کنند؛ ولی به‌دلیل عدم پوشش تمام قسمت آلت تناسلی یا بیضه‌ها، ویروس اچ پی وی را دریافت یا انتقال دهند. بهترین راه برای جلوگیری از انتقال، داشتن یک شریک جنسی با سلامتی کامل است‌.

رابطه دهانی یا مقعدی

ویروس اچ پی وی می‌تواند در لایه‌های مخاطی دهان یا مقعد نیز به خوبی رشد کند؛ بنابرین افرادی که رابطه جنسی دهانی را به جای دخول انتخاب می‌کنند، در معرض ابتلا به پاپیلوما هستند. همچنین رابطه مقعدی که بیشتر در میان مردان همجنسگرا دیده می‌شود، باعث انتقال این ویروس می‌شود. این افراد ویروس اچ پی وی را به یکدیگر منتقل می‌کنند و این ویروس می‌تواند باعث ایجاد بدخیمی در کولون یا پروستات آقایان شود. انتقال سویه ۱۶ ویروس اچ پی وی، یک اتفاق شایع در رابطه جنسی دهانی و مقعدی به شمار می‌آید.

چند بار تماس برای انتقال ویروس اچ پی وی لازم است؟

انتقال اچ پی وی در بیشتر مواقع با یکبار امکان پذیر نیست‌. افرادی که حداقل ۲ الی ۳ بار رابطه جنسی را با شریک جنسی آلوده خود تجربه کنند، احتمال بیشتری برای دریافت این ویروس دارند‌. افراد مشکوک به دریافت این ویروس لازم است هر چه زودتر نسبت به تشخیص قطعی ویروس اچ پی وی اقدام کنند‌. درصورت مثبت بودن نتیجه تست‌های تشخیصی می‌بایست با مراجعه به پزشک عفونی، داروهایی را برای حذف کامل ویروس دریافت کنند‌.

درمان اچ پی وی

درمان ویروس پاپیلوما اغلب به کمک مداخلات دارویی و جراحی است‌. البته در نظر داشته باشید که درمان تنها به تشخیص و صلاحدید پزشک متخصص عفونی انجام می‌شود. در شرایطی که وسعت زگیل‌های تناسلی زیاد است، پزشک از ترکیب چند روش مانند لیزردرمانی، سرمادرمانی، جراحی و… استفاده می‌کند. نکته مهم در این میان این است که بسیاری از افراد مبتلا از ترس آبرو به پزشک مراجعه نمی‌کنند و همین موضوع هم باعث شیوع بیشتر و هم ایجاد سرطان در آن‌ها می‌شود‌.

اگر اچ پی وی در اوایل ابتلا به آن درمان شود، احتمال بهبودی بسیار بیشتر است. معمولاً در درمان‌های اولیه به کمک دارو، زگیل‌ها به خوبی محو می‌شوند. پکیج درمانی مرکز اچ پی وی ایران دارای محصولات بهداشتی و درمانی برای مقابله با هر نوع ویروس اچ پی وی است‌. این پکیج به‌دلیل دارا بودن ویتامین‌ها و مواد مکمل، مقاومت بدن دربرابر بیماری‌ها و عفونت‌های دیگر را نیز به حداقل می‌رساند.

سخن پایانی

اگر موضوع انتقال اچ پی وی همیشه در میان مردم بازگو شود، مطمعناً تاثیر بالایی بر سیر پیشرفت ابتلا به سرطان پروستات در آقایان و رحم در خانم‌ها می‌شود. این موضوع سلامت جنسی جامعه را بهبود می‌بخشد و می‌تواند به‌عنوان روشی موثر در علم میکروب شناسی جامعه داشته باشد. تماس جنسی، رابطه جنسی دهانی، استفاده از وسایل دخانیات مشترک از جمله پرتکرارترین عوامل ایحاد کننده عفونت به این ویروس به‌شمار می‌روند‌‌. بهتر است برای اطلاع از عفونت، سال یکبار تست غربالگری سرطان را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *