زگیل تناسلی مردان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های منتقله از راه جنسی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. این زگیل‌ها معمولاً به صورت برآمدگی‌های کوچک، گوشتی و گاهاً برجسته روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا ناحیه مقعد ظاهر می‌شوند. اگرچه زگیل تناسلی به خودی خود دردناک نیست، اما می‌تواند باعث خارش، سوزش و ناراحتی روانی شود و در برخی موارد به عوارض جدی‌تری مانند سرطان ناحیه تناسلی منجر گردد.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان عمدتاً از طریق معاینه فیزیکی توسط پزشک صورت می‌گیرد. در برخی موارد، آزمایش‌های تکمیلی مانند تست DNA HPV ممکن است برای تأیید تشخیص یا تعیین نوع ویروس مورد نیاز باشد. درمان زگیل تناسلی مردان بسته به تعداد و محل زگیل‌ها می‌تواند شامل کرایوتراپی (انجماد زگیل‌ها)، داروهای موضعی، لیزر درمانی یا جراحی باشد.

واکسیناسیون علیه HPV می‌تواند به طور مؤثری از بروز زگیل تناسلی و عوارض مرتبط با آن پیشگیری کند. این واکسن‌ها به ویژه برای جوانان قبل از شروع فعالیت جنسی توصیه می‌شود. در این مقدمه، به بررسی اهمیت شناخت، تشخیص به موقع و درمان مؤثر زگیل تناسلی در مردان خواهیم پرداخت تا به کاهش شیوع این بیماری و بهبود سلامت جنسی و روانی کمک کنیم.

علائم زگیل تناسلی در مردان 

زگیل‌های تناسلی ممکن است در هر جایی از ناحیه مقعد یا تناسلی یافت شوند و اغلب در سطوح خارجی بدن، از جمله تنه آلت تناسلی و کیسه بیضه یافت می‌شوند. این زگیل‌ها همچنین می‌توانند در سطوح داخلی مانند دهانه مجرای ادرار هم ایجاد شوند. قطر آن‌ها می تواند به اندازه 1 تا 5 میلی‌متر باشد، اما همچنین می‌توانند رشد کنند و به توده‌های بزرگ در ناحیه تناسلی یا مقعدی تبدیل شوند. این ضایعات ممکن است سخت (“کراتینه”) یا نرم باشند. رنگ آن‌ها می تواند متغیر باشد و گاهی ممکن است خونریزی کنند.

در بیشتر موارد، هیچ علامت دیگری از عفونت HPV به جز خود زگیل وجود ندارد. گاهی اوقات زگیل ممکن است باعث خارش، قرمزی یا ناراحتی شود، به خصوص زمانی که در اطراف مقعد ایجاد می شود. اگرچه آن‌ها معمولاً بدون علائم جسمانی دیگر هستند. شیوع زگیل تناسلی ممکن است باعث ناراحتی روانی مانند اضطراب در برخی افراد شود.

علت ابتلا به زگیل تناسلی

HPV  بیشتر از طریق رابطه جنسی دخولی منتقل می‌شود؛ در حالی که HPV می‌تواند از طریق فعالیت جنسی غیر دخولی نیز منتقل شود، کمتر از طریق رابطه جنسی دخولی قابل انتقال است. شواهد متناقضی در مورد تأثیر کاندوم بر انتقال HPV کم خطر وجود دارد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که آن‌ها در کاهش انتقال موثر هستند. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که کاندوم در جلوگیری از انتقال گونه‌های کم خطر HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، موثر نیستند. تأثیر کاندوم بر انتقال HPV نیز ممکن است وابسته به جنسیت باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کاندوم در پیشگیری از عفونت مردان مؤثرتر از زنان است.

انواع HPV که باعث زگیل می شوند بسیار مسری هستند. تقریباً از هر چهار شریک فرد مبتلا به زگیل، سه نفر در عرض هشت ماه دچار زگیل می‌شوند. مطالعات دیگر در مورد تطابق شریک زندگی نشان می‌دهد که وجود زگیل‌های قابل مشاهده ممکن است نشان دهنده افزایش عفونت باشد.

عود و ظهور تاخیری زگیل تناسلی

اگرچه 90 درصد عفونت‌های HPV در طی دو سال پس از عفونت توسط بدن پاک می‌شوند، اما ممکن است سلول‌های آلوده یک دوره نهفتگی (آرام) را طی کنند که اولین وقوع یا عود علائم ماه‌ها یا سال‌ها بعد اتفاق می‌افتد. HPV  نهفته حتی بدون علائم ظاهری، همچنان به شریک جنسی قابل انتقال است. اگر فردی با شریک آلوده رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشد، 70 درصد احتمال دارد که او نیز آلوده شود. در افرادی که سابقه عفونت HPV قبلی دارند، ظهور زگیل‌های جدید ممکن است به دلیل مواجهه جدید با HPV یا عود عفونت قبلی باشد. حدود یک سوم افراد مبتلا به زگیل عود را تجربه خواهند کرد.

زگیل تناسلی مردان

تشخیص زگیل تناسلی در مردان

تشخیص زگیل تناسلی اغلب با مشاهده انجام می‌شود، اما ممکن است در برخی موارد نیاز به تایید با بیوپسی باشد. زگیل‌های کوچکتر ممکن است گاهی با مولوسکوم کونتاژیوزوم اشتباه گرفته شوند. زگیل تناسلی، از نظر هیستوپاتولوژیک، مشخصاً به دلیل بزرگ شدن پاپیلاهای پوستی از سطح پوست برجسته می‌شود. این زگیل‌ها پاراکراتوزیس و تغییرات هسته‌ای مشخصه عفونت‌های HPV (بزرگ شدن هسته با پاکسازی دور هسته‌ای) دارند. آزمایش‌های DNA برای تشخیص عفونت‌های پرخطر HPV در دسترس هستند. از آنجایی که زگیل تناسلی توسط انواع کم خطر HPV ایجاد می‌شود، آزمایش DNA نمی‌تواند برای تشخیص زگیل تناسلی یا سایر عفونت‌های کم خطر HPV استفاده شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی

Gardasil واکسنی است که فرد را در برابر ویروس پاپیلومای انسانی انواع 6، 11، 16 و 18 محافظت می‌کند. انواع 6 و 11 باعث زگیل تناسلی می‌شوند، در حالی که 16 و 18 باعث سرطان دهانه رحم می‌شوند. این واکسن پیشگیرانه است، نه درمانی، و باید قبل از قرار گرفتن در معرض نوع ویروس تزریق شود تا موثر باشد، در حالت ایده‌آل قبل از شروع فعالیت جنسی باید استفاده شود. این واکسن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای استفاده در مردان و زنان از سن 9 سالگی تأیید شده است.

پکیج درمانی زگیل تناسلی در مرکز درمان اچ‌پی‌وی ایران

مرکز درمان اچ‌ پی‌ وی ایران، تنها انجمن و مرکز رسمی درمان زگیل تناسلی بوده و ارائه‌دهنده خدمات برای افراد زیر است.

از مزیت این پکیج‌ها ارسال خیلی سریع و محرمانه، گارانتی و تضمین جواب‌دهی محصول و درمان 98 درصدی بیماران در دنیا و مصرف خیلی راحت داروها (که به غیر از درمان ویژگی ویتامینی و بالا بردن ایمنی بدن دربرابر بیماری‌های دیگه مثل سرماخوردگی و انواع سرطان‌ها هم دارد) است.

زگیل تناسلی مردان

جمع‌بندی

زگیل تناسلی مردان شایع‌ترین عفونت مقاربتی (STI) است. انواع خاصی از HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود که این انواع باعث سرطان نمی‌شوند. زمانی که به زگیل تناسلی و HPV مبتلا شدید، همیشه می‌توانید STI را به شخص دیگری انتقال بدهید؛ اما درمان‌ها می‌توانند زگیل تناسلی را از بین ببرند. مرکز درمان اچ‌ پی‌ وی ایران ارائه‌دهنده پکیج‌ های درمان است که به صورت کاملا محرمانه برای فرد ارسال می‌شود. برای اطلاعات بیشتر، با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *