زگیل دهانی یک بیماری مقاربتی است که در اثر تماس دهان با ناحیه تناسلی مبتلا به ویروس اچ پی وی ایجاد می‌شود. از علائم این ویروس می‌توان توده‌های سفید و صورتی که رشد کندی دارند و برجسته و یا مسطح هستند اشاره کرد. برای پیشگیری از این بیماری استفاده از کاندوم، واکسن ویروس اچ‌پی‌وی و محدود کردن شرکای جنسی توصیه می‌شود. زگیل دهانی را با دارو، جراحی و تزریق اینترفرون آلفا ۲_ بی درمان می‌کنند.

علایم زگیل دهانی

زگیل دهانی در بیشتر اوقات بدون علامت است و مبتلایان تا مدت طولانی متوجه بیماری خود نمی‌شوند و از اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری اطلاع ندارند. واقعیت این است که ویروس پاپیلومای انسانی می‌تواند فرد را مبتلا به سرطان دهان و سرطان حفره حلقی کند که نادر هستند. علائمی که این ویروس ایجاد می‌کند از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ ولی وقتی این ویروس به عفونت مولد منجر شود باعث ایجاد توده یا توده‌های کوچک و سختی با رنگ‌های سفید، صورتی، گوشتی یا قرمز می‌شود.

این توده‌ها کمی برجسته یا مسطح هستند و باعث ایجاد درد نمی‌شوند. همچنین رشد کندی دارند و تخت یا کمی پینه بسته و به صورت سنگفرشی و یک یا چند توده گل کلم دیده می‌شوند. این علائم را می‌توان در هر بخشی از دهان مشاهده کرد، ولی معمولا روی زبان، کام نرم در پشت یا سقف دهان و لب‌ها ظاهر می‌شوند. با استفاده از پکیج درمانی مرکز اچ‌ پی‌ وی ایران می‌توانید این علائم ناخوشایند را از بین ببرید. محتویات این پکیج سیستم ایمنی را تقویت کرده و عملکر آن را بالا می‌برد.

زگیل دهانی

علائم سرطان حفره حلقی در اثر زگیل دهانی

اگر ویروس پاپیلومای انسانی تکثیر شود ممکن است باعث ایجاد سرطان حفره حلقی شود‌. این سلول‌‌های سرطانی اکثرا در وسط گلو، روی زبان، لوزه‌ها و دیواره‌های حلق ظاهر می‌شوند. از علائم این سرطان می‌توان به برجستگی‌های دردناکی اشاره کرد که در دیواره داخلی دهان، روی زبان، لوزه‌ها و دیواره‌های حلقی وجود دارند. این برجستگی‌ها پس از ۳ هفته از بین می‌روند‌. تعدادی از علائم سرطان حلق عبارت‌انداز:

پیشگیری از زگیل دهانی

سازمان‌های پزشکی و دندانپزشکی روش غربالگری زگیل دهانی را برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری پیشنهاد نمی‌کنند. پزشکان معتقدند بهترین راه پیشگیری تغییر روش زندگی است. یکی از این روش‌ها، استفاده از کاندوم هنگام رابطه جنسی است. کاندوم و سایر وسایل پیشگیری‌کننده مانع انتقال بیماری‌‌های مقاربتی مثل زگیل تناسلی و زگیل دهانی می‌شود. محدود کردن تعداد شرکای جنسی یکی دیگر از موارد مهم در این زمینه است.

لازم است قبل از برقراری رابطه جنسی از شریک خود درمورد رابطه‌های جنسی قبلی آن‌ها و هنگامی که آزمایش بیماری‌های مقاربتی داده‌اند، سوال کنید. اگر زخمی در دهان آن‌ها مشاهده کردید باید به ابتلا به زگیل شک کنید و از رابطه جنسی بپرهیزید. خودداری از برقراری رابطه دهانی با شریک جنسی ناشناس و یا استفاده از سد دندان از دیگر عوامل مهم موثر در جلوگیری از انتقال این بیماری هستند. اگر زیاد رابطه دهانی برقرار می‌کنید، هنگام مراجعه به دندانپزشک هم می‌توانید درخواست کنید دهان شما را معاینه کند تا درصورت وجود نشانه‌های غیرعادی به شما اطلاع دهد. واکسن اچ‌پی‌وی هم قبل از اولین رابطه جنسی می‌تواند از ایجاد زگیل دهانی جلوگیری کنید.

درمان زگیل دهانی

بیشتر زگیل‌های دهانی پیش از آنکه سلامتی فرد را به خطر بیندازند به وسیله سیستم ایمنی بدن حذف می‌شوند. اگر سیستم ایمنی بدن فرد مبتلایی ضعیف باشد و یا با مصرف برخی داروها زگیل‌های در دهان ایجاد شود می‌توانید برای تشخیص و اقدام به درمان از پکیج‌های درمانی مرکز اچ‌ پی وی ایران استفاده کنید. از برخی دیگر از روش‌های درمان زگیل دهانی می‌توان به عمل جراحی اشاره کرد. در این عمل‌ها زگیل دهانی را توسط لیزر برمی‌دارند.

سرما درمانی از دیگر روش‌ها است که در آن توسط نیتروژن مایع سلول‌‌هایی که با ویروس درگیر هستند را منجمد می‌کنند تا رشد ویروس متوقف شود‌‌. تزریق اینترفرون آلفا-۲ بی به بخش‌های آلوده هم روش درمانی دیگری است. طی این روش سلول‌های سالم از ویروس محافظت می‌شوند. اگر نتیجه آزمایش اج پی وی فردی مثبت باشد باید هر ۸ الی ۱۲ ماه یکبار دوباره آزمایش دهند. هنگامی که دیگر در نمونه‌‌های دی‌ان‌ای اثری از ویروس دیده نشود می‌توان آزمایش را متوقف کرد.

زگیل دهانی

 درمان زگیل دهانی با پکیج مرکز درمانی اچ پی وی ایران

ویروس اچ‌ پی‌ وی یا همان پاپیلومای انسانی منجر به ایجاد مشکلات مختلفی می‌شود که زگیل دهانی یکی از آن‌ها است. این عارضه بیشتر افرادی را درگیر می‌کند که با شرکای جنسی مختلف رابطه دهانی برقرار می‌کنند. اکثر مبتلایان از این مشکل شرم‌زده می‌شوند و مراجعه به پزشک و… برایشان دشوار است. با دریافت پکیج‌ درمان اچ‌ پی‌ وی ایران به صورت سریع و محرمانه می‌توان این بیماری را برطرف کرد. این پکیج‌ها را می‌توان از طریق لینک وبسایت و خرید اینترنتی، تماس تلفنی و کارت به کارت و یا چت واتساپ خریداری کرد.

سخن پایانی

زگیل دهانی که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود اغلب بدون علامت است؛ ولی بعضی از نشانه‌ها مانند توده‌های کوچک و سنگفرشی داخل دهان می‌تواند خبر از ابتلا به این بیماری بدهد. استفاده از وسایل پیشگیری‌کننده مانند کاندوم هنگام ارتباط جنسی و سد دهانی هنگام برقراری رابطه دهانی می‌توانند از ابتلا به این ویروس جلوگیری کنند. معاینه دهان توسط دندانپزشک و آزمایش مخصوص اچ پی وی به تشخیص آن کمک می‌کنند. با دریافت پکیج‌های درمانی مرکز اچ پی وی ایران می‌توانید این مشکل را در سریع‌ترین زمان برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *