زگیل تناسلی سرطان زا توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV، یک DNA ویروس از خانواده ویروس پاپیلوم ایجاد می‌شود. بیش از 200 تیپ از این ویروس توسط محققان کشف شده‌ است که یک فرد می‌تواند به بیش از یک نوع HPV آلوده شود. این بیماری تنها انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیش از 40 تیپ از این ویروس، ممکن است از طریق تماس جنسی منتقل شود و دستگاه تناسلی و دیگر نقاط بدن را آلوده کند؛ اما آیا تمام این تیپ‌ها باعث سرطان می‌شوند؟

تیپ‌های غیر سرطان‌زای HPV

HPV  شامل بیش از 200 تیپ ویروس است که با یک عدد برای هر نوع ویروس مشخص می‌شود. برخی از انواع HPV، مانند HPV5،  ممکن است عفونت هایی را ایجاد کنند که در طول زندگی فرد بدون هیچ گونه علائم بالینی باقی می‌مانند. انواع 1 و 2 HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل‌های رایج در برخی افراد آلوده شود. انواع HPV 6 و 11 می‌توانند باعث زگیل تناسلی و پاپیلوماتوز حنجره شوند.

نوع بیماری و تیپ  HPV

تیپ‌ زگیل تناسلی سرطان زا HPV

بسیاری از انواع HPV سرطان‌زا هستند. حدود دوازده نوع HPV (شامل انواع 16، 18، 31 و 45) انواع “پرخطر” نامیده می‌شوند؛ زیرا عفونت مداوم با سرطان اوروفارنکس، حنجره، فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی و مقعد مرتبط است. این سرطان‌ها همگی ناشی از ورود HPV به بافت مطبق لایه اپیتلیال هستند. HPV  نوع 16 بیشترین احتمال ایجاد سرطان را دارد و در حدود 47 درصد از سرطان‌های دهانه رحم و در بسیاری از سرطان‌های واژن و فرج، سرطان‌های آلت تناسلی، سرطان مقعد، سرطان‌های دهانه رحم و حتی بدخیمی‌های سروگردن یافت شده‌است.

زگیل تناسلی سرطان زا

مقایسه میزان سرطان‌زا بودن تیپ‌های مختلف HPV

تیپ‌های اچ‌پی‌وی که باعث سرطان می‌شوند، عبارت‌اند از:

واکسن‌های جلوگیری‌کننده از بروز عفونت HPV

واکسن‌های موجود HPV از دو، چهار یا نه نوع HPV محافظت می‌کنند. شش واکسن پروفیلاکتیک HPV مجوز استفاده دارند:

تمام واکسن‌های HPV حداقل در برابر انواع 16 و 18 HPV که بیشترین ریسک بروز سرطان دهانه رحم را دربر دارند، محافظت ایجاد می‌کنند. واکسن‌های چهار ظرفیتی همچنین در برابر HPV انواع 6 و 11 محافظت می‌کنند. واکسن 9 ظرفیتی Gardasil  محافظت در برابر این چهار نوع (6، 11، 16، و 18) را به همراه پنج نوع HPV پرخطر دیگر که مسئول 20 درصد سرطان‌های دهانه رحم هستند، ارائه می‌کند (انواع 31، 33، 45، 52 و 58).

علائم سرطان در اثر HPV

عفونت با HPV پرخطر علائمی ایجاد نمی‌کند. با این حال، بسته به محل عفونت، پیش سرطان‌ها و سرطان‌های ناشی از عفونت پرخطر HPV که سال‌ها ادامه می‌یابد، ممکن است علائمی مانند توده‌ها، خونریزی و درد ایجاد کنند. سلول‌های طبیعی ممکن است به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند که در مراحل انتهایی، علائم مشترک بین سرطان‌ها مثل کاهش اشتها، کاهش وزن، بی‌حالی و … را دارند.

تشخیص سرطان در اثر HPV

آزمایش HPV معمولاً همزمان با آزمایش پاپ‌اسمیر انجام می‌شود. پاپ اسمیر روشی است که در آن از یک برس کوچک برای برداشتن آرام سلول‌ها از سطح دهانه رحم و ناحیه اطراف آن استفاده می‌شود تا بتوان آن‌ها را زیر میکروسکوپ از نظر سرطان دهانه رحم یا تغییرات سلولی که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود بررسی کرد. تست HPV را می توان با استفاده از همان نمونه از تست پاپ‌اسمیر یا با جمع آوری نمونه دوم از کانال دهانه رحم انجام داد. تست HPV از نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم برای جستجوی علائم عفونت با HPV های پرخطر که می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود، استفاده می‌کند.

زگیل تناسلی سرطان زا

اگر به اچ‌ پی‌ وی پرخطر مبتلا شدیم چه کنیم؟

اگر بعد از انجام پاپ‌اسمیر و تست HPV، پزشک تایید کرد که به HPV پرخطر مبتلا هستید باید هرچه سریعتر به فکر درمان باشید. مرکز درمان اچ‌پی‌وی ایران، تنها انجمن و مرکز رسمی درمان زگیل تناسلی بوده و ارائه‌دهنده خدمات زیر است:

از مزیت این پکیج‌ها ارسال خیلی سریع و محرمانه، گارانتی و تضمین جواب‌دهی محصول و درمان 98 درصدی بیماران در دنیا و مصرف خیلی راحت داروها (که به غیر از درمان ویژگی ویتامینی و بالا بردن ایمنی بدن دربرابر بیماری‌های دیگه مثل سرماخوردگی و انواع سرطان‌ها هم دارد) است.

 جمع‌بندی

اچ‌پی‌وی شایع‌ترین ویروسی است که در بیماری‌های مقاربتی بین دو فرد منتقل می‌شود. سویه‌هایی از این ویروس، باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شوند که صرفا ظاهر ناخوشایندی دارند؛ اما سویه‌های دیگر آن مسبب ایجاد سرطان‌های دهانه رحم و مقعد خواهند شد. این ‌سویه‌ها شامل  16، 18، 31 و 45 هستند که البته تیپ‌های خطرناک دیگری هم وجود دارد؛ در نتیجه، پیشگیری و درمان اچ‌پی‌وی بسیار حائز اهمیت است. مرکز درمان اچ‌پی‌وی ایران ارائه‌دهنده پکیج‌های درمان است که به صورت کاملا محرمانه برای فرد ارسال می‌شود. برای اطلاعات بیشتر، با ما در تماس باشید.

مشاوره و ویزیت رایگان: 09964603676-09939865886

آدرس: تهران- یوسف‌آباد- ابتدای فتحی شقاقی- پلاک 25- مرکز درمان اچ‌پی‌وی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *