عفونت ویروس پاپیلومای انسانی همانند تمامی ویروس ها علائم دارند که امروز قصد داریم علائم اچ پی وی را برررسی کنیم. بسیاری از عفونت‌های HPV هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند و 90٪ خود به خود در عرض دو سال برطرف می‌شوند. در برخی موارد، عفونت HPV باقی می‌ماند و منجر به زگیل یا ضایعات پیش سرطانی می‌شود. این ضایعات، بسته به محل آسیب‌دیده، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، فرج، واژن، آلت تناسلی، مقعد، دهان، لوزه‌ها یا گلو را افزایش می‌دهند.

اچ ‌پی ‌وی چیست؟

عفونت HPV توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود. بیش از 200 نوع این ویروس، توسط محققان کشف شده است و یک فرد می‌تواند به بیش از یک نوع HPV آلوده شود. این بیماری فقط انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. انواع اچ‌پی‌وی معمولاً از طریق تماس مستقیم پوست به پوست منتقل می‌شوند و رابطه جنسی واژینال و مقعدی شایع‌ترین آن‌هاست عفونت HPV همچنین می‌تواند در دوران بارداری از مادر به جنین سرایت کند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه HPV می‌تواند از طریق وسایل معمولی مانند صندلی توالت پخش شود، وجود ندارد؛ اما انواعی که باعث ایجاد زگیل می شوند ممکن است از طریق سطوحی مانند کف زمین پخش شوند.

علائم اچ پی وی

علائم اچ‌ پی ‌وی چیست؟

معمولا بعد از ابتلا به این بیماری علائم اچ پی وی را مشاهده نمیکنید است، اما گاها پس از ابتلا علائم بروز می‌کند که در ادامه با جزئیات این علائم را بررسی کرده‌ایم.

زگیل (غیر تناسلی)

عفونت پوست با HPV بسیار گسترده است. عفونت‌های پوستی با HPV می‌تواند باعث رشد ضایعات غیرسرطانی پوست به نام زگیل (verrucae) شود. این زگیل‌ها در اثر رشد سریع سلول‌ها در لایه بیرونی پوست ایجاد می‌شوند. در حالی که موارد زگیل از زمان یونان باستان توصیف شده است، علت ویروسی آن‌ها تا سال 1907 شناخته شده نبود.

زگیل‌های پوستی بیشتر در دوران کودکی دیده می‌شوند و به‌طور معمول در طول چند هفته تا چند ماه به‌طور خود به خود ظاهر می‌شوند و پسرفت می‌کنند.

زگیل‌های پوستی عود کننده شایع هستند. اعتقاد براین است که تمام HPVها قادر به ایجاد عفونت‌های “نهفته” طولانی مدت در تعداد کمی از سلول‌های بنیادی موجود در پوست هستند. اگرچه ممکن است این عفونت‌های نهفته هرگز به‌طور کامل ریشه کن نشوند، تصور می شود که کنترل ایمونولوژیک جلوی ظهور علائمی مانند زگیل را می‌گیرد. کنترل ایمونولوژیک فقط برای نوع خاص HPV است، به این معنی که یک فرد ممکن است به یک نوع HPV مقاوم شود در حالی که به انواع دیگر حساس باقی بماند.

انواع زگیل عبارتند از:

زگیل ناحیه تناسلی

عفونت HPV پوست در ناحیه تناسلی شایع‌ترین عفونت مقاربتی در سراسر جهان است. چنین عفونت‌هایی با زگیل‌های تناسلی یا مقعدی (از نظر پزشکی به عنوان condylomata acuminata ) مرتبط هستند. این زگیل‌ها، واضح‌ترین علامت عفونت با HPV تناسلی هستند.

سویه‌های HPV که می‌توانند باعث زگیل تناسلی شوند، معمولاً با آن‌هایی که در سایر قسمت‌های بدن مانند دست‌ها یا پاها یا حتی داخل ران ایجاد می‌کنند، متفاوت است. طیف گسترده‌ای از انواع HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود، اما انواع 6 و 11 روی هم حدود 90 درصد از همه موارد را تشکیل می‌دهند؛ با این حال در مجموع بیش از 40 نوع HPV از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود و می‌تواند پوست مقعد و دستگاه تناسلی را آلوده کند. چنین عفونت‌هایی ممکن است باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، اگرچه ممکن است بدون علامت نیز باقی بمانند.

اکثریت عفونت‌های HPV دستگاه تناسلی هرگز علائم آشکاری ایجاد نمی‌کنند و در عرض چند ماه توسط سیستم ایمنی از بین می‌روند. علاوه‌بر این، افراد ممکن است ویروس را به دیگران منتقل کنند حتی اگر علائم آشکار عفونت را نشان ندهند. اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود به عفونت‌های HPV تناسلی مبتلا می‌شوند و حدود 10 درصد از زنان در حال حاضر آلوده هستند. جهش زیادی در بروز عفونت HPV تناسلی در سنی رخ می‌دهد که افراد شروع به فعالیت جنسی می‌کنند. مانند HPVهای جلدی، اعتقاد براین است که ایمنی در برابر HPV  تناسلی به گونه خاصی از HPV اختصاص دارد.

پاپیلوماتوز حنجره

علاوه‌بر زگیل تناسلی، عفونت توسط انواع 6 و 11 HPV می‌تواند باعث بیماری نادری شود که به نام پاپیلوماتوز مکرر حنجره شناخته می‌شود. در این بیماری زگیل روی حنجره یا سایر نواحی دستگاه تنفسی رشد می‌کند.  این زگیل‌ها می‌توانند مکررا عود کنند، ممکن است در تنفس اختلال ایجاد کنند و در موارد بسیار نادر می‌توانند به سرطان تبدیل شوند.

سرطان

سرطان دهانه رحم یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در سراسر جهان است که در سال 2020 باعث 604000 مورد جدید و 342000 مرگ‌ومیر شد. حدود 90 درصد از این موارد جدید و مرگ‌ومیرهای سرطان دهانه رحم در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​رخ داده است. جایی که آزمایش‌های غربالگری و درمان تغییرات اولیه سلول‌های دهانه رحم به آسانی در دسترس نیستند.

جمع‌بندی

HPV شایع‌ترین ویروسی است که در بین بیماری‌های مقاربتی، بین دو فرد منتقل می‌شود. سویه‌هایی از این ویروس، باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شوند که صرفا ظاهر ناخوشایندی دارند؛ اما سویه‌های دیگر آن مسبب ایجاد سرطان‌های دهانه رحم و مقعد خواهند شد که می‌تواند حتی تهدیدکننده حیات باشد. این موضوع، اهمیت پیشگیری و درمان اچ‌پی‌وی را نشان می‌دهد. مرکز درمان اچ‌پی‌وی ایران ارائه‌دهنده پکیج‌های درمان است که به صورت کاملا محرمانه برای فرد ارسال می‌شود. برای اطلاعات بیشتر، با ما در تماس باشید.

مشاوره و ویزیت رایگان: 09964603676-09939865886

آدرس: تهران- یوسف‌آباد- ابتدای فتحی شقاقی- پلاک 25- مرکز درمان اچ‌پی‌وی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *