زگیل تناسلی از جمله بیماری‌های عفونی است که به وسیله ویروس اچ پی وی انتقال می‌یابد و برای پیشگیری از زگیل تناسلی باید نکاتی را رعایت کرد. این ویروس به راحتی از طریق تماس فرد به فرد منتقل می‌شود. انتقال ساده و سریع ویروس اچ پی وی باعث شده که پیشگیری از ابتلا به آن با چالش‌هایی روبرو باشد. با این وجود با مطالعه و افزایش آگاهی از راه‌های انتقال ویروس زگیل تناسلی می‌توان به میزان زیادی از بروز این بیماری پیشگیری کرد‌. این مداخلات ممکن است با رعایت سبک زندگی صحیح یا راهکارهایی دارویی باشد. پس بهتر است درصورت بروز این بیماری یا شک کردن به ابتلا، حتماً مراجعه به پزشک را داشته باشید.

ویروس اچ پی وی چگونه منتقل می‌شود؟

هر ویروسی باتوجه‌به ژنتیک آن در مکان‌های خاصی قابلیت رشد دارد. به‌عنوان مثال ویروس سرماخوردگی نسبت به دماهای پایین مقاوم است و در مخاط بینی رشد می‌کند. ویروس اچ پی وی که نام اصلی آن papilloma virus  است، توانایی رشد در محیط‌های مرطوب و با دمای معتدل تا بالا را دارد؛ به همین دلیل محیط واژن یا آلت تناسلی مردان می‌تواند فضای خوبی را برای رشد کردن آن به وجود آورد. هرچند که این ویروس ممکن است در زیر پوست پنهان شده و دیده نشود، ولی می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

ویروس زگیل تناسلی روی پوست آلت تناسلی، واژن، دهانه رحم و حفره دهانی رشد بسیار مناسبی دارد. به همین دلیل برای جلوگیری از ابتلا تنها کاری که باید انجام دهید این است که از برخورد پوست خود به فرد آلوده جلوگیری کنید. روبوسی کردن یا لمس کردن زگیل‌ها ممکن است باعث انتقال آن‌ها به فرد آلوده شود. لازم به ذکر است، این ویروس با صحبت کردن یا نفس کشیدن در کنار فرد آلوده قابل انتقال نیست‌.

پیشگیری از زگیل تناسلی

مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

اولین توصیه‌ای که پزشکان عفونی به اشخاص می‌کنند، آگاه بودن نسبت به مکان‌های پرخطر و آلوده به ویروس اچ پی وی است. از جمله توصیه‌های پزشکی شایع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

تزریق واکسن

هرچند که ۴۰ سویه میکروبی از ویروس اچ پی وی تناسلی شناخته شده است، اما تنها انواع کمی از آن‌ها به‌عنوان ژنوتایپ‌های پرخطر شناخته می‌شوند. این ژنوتایپ‌ها قابلیت سرطان زایی و ایجاد کارسینوما در دهان، حنجره، آلت تناسلی، واژن، رحم و… را دارند. واکسن اچ پی وی که به عنوان واکسن گارداسیل نیز شناخته می‌شود، توانایی ایمن کردن بدن دربرابر ۹ نوع خطرناک از این ویروس را دارد. واکسن گارداسیل را می‌توان از سن ۱۰ تا ۴۵ سالگی تزریق کرد؛ ولی بهترین زمان تزریق آن سنین نوجوانی و قبل از شروع اولین رابطه جنسی است. این واکسن در سه دوز با فاصله ۱ و ۶ ماه تزریق می‌شود و عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

برقراری رابطه جنسی محافظت شده

رابطه جنسی در محدوده ازدواج یا خارج از آن ممکن است با خطر ابتلا به زگیل تناسلی همراه باشد. بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا استفاده از کاندوم زنانه یا مردانه است. این پوشش مانع از تماس مستقیم آلت تناسلی با واژن خانم‌ها شده و می‌تواند ایمنی مناسبی ایجاد کند. البته توجه داشته باشید که کاندوم مردانه به‌دلیل عدم پوشش کامل آلت تناسلی روش کاملاً ایمنی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس hpv  نیست. کاندوم زنانه نیز ممکن است در حین انجام رابطه جنسی جابجا شده و تماس پوست با واژن اتفاق بیفتد، به همین دلیل توصیه می‌شود که در کنار استفاده از کاندوم، حتماً واکسن گارداسیل را نیز دریافت کنید.

عدم استفاده از وسایل شخصی افراد دیگر

فراموش نکنید که زگیل تناسلی ممکن است در اثر رابطه اورال(دهانی) نیز از فردی به فرد دیگر منتقل شود. بنابرین استفاده از قاشق، چنگال، لیوان، حوله، لیف حمام و هرگونه وسایل شخصی که تماس مستقیم با پوست ناحیه تناسلی یا دهان او داشته باشد، خطر آفرین است. بهتر است در صورت شک کردن به انتقال ویروس به بدن خود آزمایش پاپ اسمیر یا نمونه برداری حلق یا دهان را فوراً انجام دهید.

کنترل کردن تعداد شرکای جنسی

رابطه جنسی افراطی با شرکای جنسی متعدد خطر ابتلا به عفونت اچ پی وی، اچ آی وی، سوزاک یا سفلیس را به همراه دارد. این روابط علاوه‌بر جنبه آسیب به جسم، باعث آسیب به روان افراد نیز می‌شوند و باعث همه گیری این بیماری‌ها می‌شود. داشتن یک شریک جنسی مطمعن و سالم می‌تواند از نظر عاطفی و جسمی برای شما سلامت جنسی را به همراه داشته باشد.‌

پیشگیری از زگیل تناسلی

نکات مهم برای جلوگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی

علاوه‌بر روش‌های ذکر شده برای جلوگیری از انتقال ویروس به بدن، لازم است افرادی که در محیط‌های پرخطر مانند استخر یا مراکز درمانی فعالیت دارند نسبت به نکات زیر آگاهی کافی داشته باشند. این توصیه‌ها عبارت‌اند از:

بالا بردن قدرت سیستم ایمنی با تغذیه مناسب

بدن سالم می‌تواند پس از مدتی ویروس اچ پی وی را از بین ببرد. افرادی که دارای تغذیه سالمی هستند و سطح ویتامین، املاح و پروتئین خود را بالا نگه می‌دارند، به سرعت می‌توانند آن را از بدن دفع کنند. استفاده از مکمل‌های دارویی با تجویز پزشک نیز می‌تواند در پیشگیری از ویروس زگیل تناسلی موثر باشد.

انجام غربالگری

درحال حاضر تنها آزمایشی که می‌تواند با اطمینان وجود ویروس اچ پی وی را نشان دهد، تست پاپ اسمیر است. برخلاف تصور افراد این آزمایش تنها برای خانم‌ها نیست و آقایان نیز می‌توانند برای ناحیه مقعد و اطراف آن از پاپ اسمیر بهره ببرند. بهتر است تست پاپ اسمیر را هر سال یا هر ۶ ماه یکبار انجام داد. این روش حتی در افرادی که نشانی از زگیل‌های تناسلی ندارند؛ ولی مبتلا هستند بسیار مفید است. درصورت ابتلا به این ویروس استفاده از پکیج درمانی مرکز درمان اچ پی وی ایران، می‌تواند بهترین راه‌کار برای معالجه آلودگی به انواع سویه‌های اچ پی وی باشد. این پکیج با بهره گیری از نظرات بهترین کار‌شناسان ویروس شناسی تهیه شده و به افراد بیمار یا مشکوک به بیماری ارائه می‌شود.

سخن پایانی

پیشگیری از ورود ویروس اچ پی وی به بدن برخلاف، ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی یا کرونا بسیار آسان است. برای اینکار تنها کافیست از برقراری رابطه جنسی محافظت نشده بپرهیزید، از شرکای جنسی متعدد استفاده نکنید و واکسن گارداسیل را قبل از شروع فعالیت جنسی تزریق کنید. البته افراد دارای مشاغل پرخطر مانند پرسنل بخش عفونی، آزمایشگاه و نجات غریق‌ها لازم است غربالگری و انجام تست پاپ اسمیر را هرساله انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *