آمارهای مراکز تحقیقاتی نشان می‌دهد که ویروس پاپیلومای انسانی یا hpv شایع‌ترین عفونت مقاربتی در دنیاست. سرایت آسان و سرسخت بودن پاپیلوما ویروس باعث شده که اپیدمی اچ پی وی در سراسر جهان اتفاق بیفتد. دلیل عمده شیوع این ویروس عدم آگاهی افراد از این بیماری و انتقال آن از طریق رابطه جنسی است. اولین راه برای درمان، تشخیص دقیق این بیماری و نوع واریانت آلوده کننده است. سپس پزشک با توجه به نتیجه نمونه برداری اقدام به روش‌های درمانی از قبیل دارو، جراحی یا لیزرتراپی می‌کند. در این مقاله به معرفی این ویروس و راه‌های درمانی شایع برای آن می‌پردازیم.

معرفی ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس‌ها، ریزترین موجودات میکروبی هستند که در برخی موارد توانایی زندگی در محیط‌های سخت را دارند. پاپیلومای انسانی که باعث ایجاد زگیل‌های متعدد در نقاط مختلف بدن می‌شود، با رطوبت و دمای بالا به خوبی سازگار است و در این مکان‌ها رشد خوبی دارد. این ویروس در دو نوع غیر تناسلی و تناسلی وجود دارد. ویروس پاپیلومای انسانی تناسلی از طریق روابط جنسی محافظت نشده و غیرایمن منتقل می‌شود. معمولاً افرادی که دارای شریکان جنسی متعددی هستند گرفتار عفونت با پاپیلومای انسانی ویروس تناسلی خواهند شد.

این بیماری گاه بدون علامت است و در بخش‌های داخلی بدن مانند واژن، رحم یا کولون رشد می‌کند و گاه ضایعاتی را در بخش‌های آلت تناسلی و نواحی اطراف آن به وجود می آورد. بسیاری از افراد به‌دلیل شرم از معاینه پزشک از مراجعه به پزشک اجتناب می‌کنند. این درحالی است که سویه‌های بیماری‌زای پاپیلومای انسانی ممکن است باعث ایجاد سلول‌های جهش یافته و تومورهای سرطانی نیز شوند.

پاپیلومای انسانی

بهترین روش‌های درمانی برای ویروس پاپیلوما

روش‌های درمانی برای ویروس پاپیلومای انسانی براساس وسعت و نوع واریانت آلوده کننده ممکن است متفاوت باشد. استفاده از هر روش منوط به انجام تست پاپ اسمیر و شناخت واریانت آلوده کننده است. معمولاً پزشک برای درمان و از بین بردن عوارض زگیل تناسلی از روش‌های زیر استفاده می‌کند.

کرایوتراپی

ویروس پاپیلومای انسانی در دمای منفی 70 درجه سانتی‌گراد نمی‌تواند زنده بماند؛ به ‌همین دلیل استفاده از سرما یا یخ خشک باعث کشته شدن سلول‌های آلوده و حذف زگیل‌ها می‌شود. در روش کرایوتراپی یا سرما درمانی، از همین حساسیت ویروس اچ پی وی استفاده کرده و با استفاده از ابزارهای مخصوص کلیه زگیل‌ها از بین می‌روند. این روش به‌راحتی در کلینیک‌های درمانی و بدون نیاز به بیهوشی قابل انجام می‌شود. عوارض کرایوتراپی براساس وسعت زگیل‌ها شامل درد و تورم در ناحیه کرایوتراپی است.

لیزردرمانی

در این روش از لیزرهای پرتوان co2 برای سوزاندن زگیل‌های تناسلی استفاده می‌شود. این روش معمولاً برای زگیل‌های درشت و متعدد بسیار مناسب است. پزشک ممکن است از ترکیب این روش با داروها برای حذف زگیل‌ها استفاده کند. این روش نسبت به کرایوتراپی تهاجم بیشتری دارد و در مواقعی باعث درد، خونریزی و ترشحاتی از موضع لیزر شده می‌شود.

جراحی

روش جراحی برای از بین بردن زگیل‌های درشت که نسبت به درمان‌های دارویی مقاوم هستند، به کار می‌رود. این روش تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود و بیمار پس از عمل باید مراقبت جدی دربرابر زخم‌ها و بخیه‌ها داشته باشد. استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک پس از عمل جراحی به همه بیماران توصیه می‌شود. البته روش جراحی می‌تواند ضایعات زگیل تناسلی را کوچک کند و برای حذف کامل آن‌ها لازم است از روش‌های مکمل نیز استفاده شود.

داروها

استفاده از دارو به‌دلیل عوارض کمتر و سهولت راه مناسبی برای رهایی از زگیل‌های تناسلی است. البته این روش می‌بایست به‌وسیله پزشک متخصص انجام شود و داروهای انتخابی باید کمترین خطر واکنش‌های حساسیت و آلرژیک را داشته باشند. در میان تبلیغات دارویی متعدد، پکیج دارویی مرکز اچ پی وی ایران که به‌وسیله این تیم طراحی شده است نتایج اثربخشی را در بیماران مبتلا به زگیل تناسلی حاصل کرده است. این پکیج متشکل از داروهایی است که علاوه بر حذف ویروس و زگیل‌ها با بالا بردن قدرت ایمنی از ابتلا به عفونت‌های جدید نیز جلوگیری می‌کند.

لازم است بدانید که در این پکیج توصیه‌های غیر دارویی موثر در روند درمان نیز به بیماران داده می‌شود تا پروسه درمان با اطمینان خاطر بیشتری پیش رود. استفاده از داروهای پکیج دارویی مرکز اچ پی وی ایران، می‌تواند تا 98٪ امید به بهبودی را در مبتلایان به زگیل تناسلی ایجاد کند. از آنجایی که هویت شما با مصرف این داروها محرمانه می‌ماند، به‌نظر می‌رسد که این روش به‌عنوان روشی ایده‌آل برای رهایی از زگیل‌های تناسلی به‌شمار می‌آید.

آیا تزریق واکسن برای درمان اچ پی وی موثر است؟

بسیاری از افراد به‌دلیل عدم آگاهی پس از ابتلا یا مشکوک شده به ابتلا به ویروس پاپیلوما انسانی، اقدام به تزریق واکسن می‌کنند. این عمل کاملاً اشتباه است؛ زیرا واکسن تنها راهی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس است و حال که به این ویروس مبتلا شده‌اید ممکن است باعث افزایش شدت بیماری شما نیز شود. علت این موضوع هم این است که در محتویات واکسن بقایایی از ویروس اچ پی وی وجود دارد که این ویروس‌ها سیستم ایمنی را تحریک می‌کنند و باعث تولید پادتن می‌شود. با تزریق این قطعات ویروسی در صورت وجود ویروس در بدن ممکن است واکنش‌های ناخواسته‌ای در بدن رخ دهد.

پاپیلومای انسانی

موثرترین روش برای حذف آلودگی ویروس اچ پی وی در مراحل اولیه

درمان‌ ویروس پاپیلومای انسانی هرچه در مراحل ابتدایی‌تر انجام شود موفقیت آمیزتر خواهد بود، به همین دلیل به تمام افراد مبتلا یا افرادی که مشکوک به ابتلا به ویروس اچ پی وی هستند، توصیه می‌شود از درمان‌های دارویی و بدون عوارض پکیج دارویی مرکز اچ پی وی ایران استفاده کنند. این داروها می‌توانند زگیل‌های تناسلی از واریانت‌های مختلف ویروس پاپیلومای انسانی را از بین ببرند. این داروها براساس وسعت بیماری شما انتخاب می‌شوند و اثربخشی بسیار خوبی دارند.

سخن پایانی

گسترش عفونت پاپیلومای انسانی در جوامع بشری باعث شده که تیم‌های تحقیقاتی، برنامه‌های ویژه‌ای را برای شناخت رفتار این ویروس، مکانیسم بیماری‌زایی و شرایط مناسب برای رشد آن آغاز کنند. این تحقیقات با هدف ارائه بهترین راهکارهای درمانی ویروس پاپیلوما انسانی انجام می‌شود. امروزه روش‌هایی مانند لیزرتراپی، دارو، کرایوتراپی و جراحی بسیار متداول هستند. نکته مهم در انتخاب روش درمانی اعتماد به پزشک متخصص و دریافت مناسب‌ترین درمان با توجه به وسعت بیماری و زگیل‌ها از جانب اوست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *